Blog

Czy kierowanie kamperem wymaga specjalnych uprawnień?


Wakacje w kamperze to niezależność i przygoda. Specjalna konstrukcja auta sprawia, że można do niego zabrać ogromną ilość miejsca, by w ten sposób zwiększyć komfort podróżowania. Dzięki podróżowania „domem na kółkach” sami sobie jesteśmy sterem i okrętem, można do woli planować kolejne miejsca noclegu nie będąc uwiązanym rezerwacjami pokoju w hotelu. Czy podróżowanie kamperem wymaga specjalnego prawa jazdy?

Gdzie można wybrać się w podróż kamperem?

Choć podróżowanie kamperem związane jest ze sporą dawką wolności, to jednak nie wszędzie można nim podróżować. Jest to dość duże, ciężkie auto, które wymaga odpowiedniej jakości dróg, dlatego też do wakacji w aucie dobrze jest się przygotować, planując „z grubsza” trasę podróży. Ograniczeniem jest masa pojazdu i napęd. Dobrze jest pamiętać, że nie jest to auto terenowe i lepiej trzymać się utwardzonych dróg, bacznie przyglądając się otoczeniu, tj. pamiętając o tym, że jest to auto znacznie wyższe od osobówki.

W Polsce kampery zaliczane są do pojazdów osobowych o masie do 3,5 tony, można zatem nimi podróżować zupełnie tak, jak samochodem osobowym. Jeśli tylko nie blokuje się miejsca przejazdu można też nim zaparkować na „normalnych” parkingach. Dobrze jest pamiętać, że parkowanie to nie nocowanie. Kampingowanie wymaga stosowania podkładów poziomujących, często wiąże się z przygotowywaniem posiłku a wokół pojazdu stawia się krzesła i stoliki, na Parkingu jest to zabronione.

Kto może prowadzić kamping?

Chcąc wyjechać na urlop kampingiem nie trzeba mieć dodatkowego prawa jazdy, niż to na zwykłe auto. Wystarczy mieć prawo jazdy kategorii B. Pewnym ułatwieniem będzie praktyka w prowadzeniu busa. Choć osoby niedoświadczone w tym obszarze mogą spać spokojnie. Prędkości osiągane przez wóz są na tyle niewielkie,  że dają możliwość oswojenia się z gabarytami auta i nabrać wprawy w jego prowadzeniu. Kamper prowadzi się łatwo dlatego nie trzeba się jakoś specjalnie przygotowywać do wycieczki tym szczególnym rodzajem transportu.

Wróć