Blog

Gdzie można jechać kamperem?


Podróż kamperem to całkowita wolność i niezależność, a także niemal nieograniczone możliwości co do przemieszczania się. To my decydujemy o tym, gdzie będziemy spać i jak wiele czasu spędzimy w kolejnych punktach na naszej trasie. Zanim jednak to się stanie, musimy zaplanować, dokąd chcemy pojechać.

Najciekawsze kierunki wyjazdu kamperem

Podstawą zaplanowania trasy naszej podróży jest ustalenie, czy wybieramy się w podróż po Polsce, czy dookoła Europy. A może planujemy połączyć oba warianty? Trasa musi zostać zaplanowana w zależności od tego, co wybierzemy — wbrew pozorom nie chodzi tu tylko o sporządzenie listy miast, lecz także o zatroszczenie się o nasz komfort i bezpieczeństwo. Przykładowo — choć w Polsce nocowanie w kamperze na mieście nie jest zabronione, o ile nie zastawia on przejazdu, o tyle w niektórych krajach europejskich możemy dostać za to mandat.

Równie ważne jest to, czy pojazd, którym zamierzamy podróżować, został wynajęty, czy nabyliśmy go od firmy oferującej sprzedaż kamperów — w tym pierwszym przypadku bowiem będzie go obejmowało ubezpieczenie oraz umowa określająca, do jakich krajów nie będzie nam wolno wjeżdżać (zazwyczaj dotyczy to państw objętych konfliktem zbrojnym).

Kiedy już ustalimy wszystkie szczegóły, pora zdecydować się na wybór trasy. Na terenie Polski niesłabnąca popularnością cieszą się wyjazdy w góry — bez względu na porę roku możemy wybrać się do Zakopanego, gdzie znajdziemy mnóstwo miejsc parkingowych na polach namiotowych. Równie dobrym pomysłem będzie podróż do Krainy Tysiąca Jezior — znajdziemy tam nie tylko miejsca dostosowane dla kamperów, ale też liczne atrakcje w rodzaju sportów wodnych czy rejsów żaglówką.

Wśród zagranicznych kierunków wojaży kamperem do najbardziej popularnych należą:

  • Chorwacja — pełna słonecznych plaż i mogąca pochwalić się przejrzystą wodą morską. Gdy znudzi się nam plażowanie, możemy wyruszyć na spacer po urokliwym miasteczku.
  • Hiszpania — któż oprze się urokowi flamenco, jedynej w swoim rodzaju kuchni czy serdecznemu nastawieniu mieszkańców tego kraju? Co więcej, oprócz licznych pól namiotowych lub kempingowych znajdziemy tu też parkingi miejskie, na których spędzimy noc lub dwie na koszt miasta.
  • Niemcy — w tym kraju caravaning uprawia się od wielu lat, możemy więc być pewni, że na każdym kroku znajdziemy wszelkie możliwe udogodnienia i parkingi dla kamperów. Wśród nich szczególnie warte wymienienia są rozległe struktury kempingowe ze wszelkimi atrakcjami dla rodzin z dziećmi.
Wróć