Blog

Jak powinien być wyposażony dobry kamper?


Większość z nas bardzo lubi podróżować nie tylko po Polsce, ale również i w inne zakątki świata. Jedną z opcji takich wycieczek jest oczywiście korzystanie z prywatnego samochodu i organizacja noclegów, jednak dużo lepszym rozwiązaniem wydaje się być tutaj kamper, czyli zarówno pojazd jak i nocleg w jednym. Sprawdźmy zatem, jak powinien zostać wyposażony tego typu pojazd, aby był w stanie zapewnić nam pełen komfort podczas wyprawy.

Woda, prąd i gaz, czyli podstawowe elementy instalacji

Podstawą, jeżeli chodzi o wyposażenie dobrych kamperów, są oczywiście różnego rodzaju instalacje, wśród których wymienić należy instalację elektryczną. Dzięki niej nie tylko tak jak w każdym innym samochodzie uruchomimy silnik, ale również zapewnimy dostęp do oświetlenia, ładowarek oraz instalacji gazowej, która bez prądu wewnątrz kampera nie zostanie uruchomiona. Za instalację elektryczną w kamperze odpowiadają 2 połączone ze sobą akumulatory, z których jeden daje moc do silnika i zapewnia bezproblemową jazdę, a drugi dostarcza energię elektryczną do wnętrza mieszkalnego.

Drugi typ instalacji, jaki niewątpliwie  jest niezbędny w każdym kamperze, to instalacja wodno-kanalizacyjna w postaci zbiorników na czystą oraz brudną wodę, jak również i elementy takie jak prysznic, umywalka czy toaleta. Jest to bardzo ważne, ponieważ aby móc czuć się w pełni komfortowo podczas kilkudniowych podróży, należy również zadbać o naszą higienę osobistą oraz czystość rzeczy, z których w tym miejscu będziemy korzystać (na przykład podczas jedzenia). Jeśli mowa o jedzeniu, to warto tu wspomnieć o trzecim niezwykle ważnym typie instalacji, jakim jest oczywiście instalacja gazowa, dzięki której nie tylko zyskamy możliwość uruchomienia kuchenki gazowej, podgrzania wody, ale również ogrzania wnętrza naszego pojazdu.

Dodatkowe elementy wyposażenia kampera

Poza samą instalacją sanitarną i elektryczną dobry kamper powinien być również wyposażony w lodówkę, gdzie przechowamy nasze jedzenie na czas podróży, odpowiednią ilość miejsc do spania (zwykle w kamperach znajduje się od 2 do 6 łóżek) dostosowaną do naszych potrzeb, oraz oczywiście naczynia (np. sztućce). Przydatne podczas podróży kamperem okazać mogą się również takie elementy jak stolik, krzesła, osłony przeciwsłoneczne w postaci markiz lub parasola, jak również i bagażniki rowerowe, na których swobodnie i bezpiecznie przewieziemy nasz sprzęt, a następnie skorzystamy z niego w wybranym przez nas miejscu wycieczki.

Wróć