Blog

Jak wynająć kamper?


Caravaning to doskonała metoda podróżowania dla tych z nas, którzy cenią sobie swobodę i wolność bez ograniczeń. Jak zacząć przygodę z kamperami i co powinniśmy wiedzieć, zanim dokonamy wynajmu?

Wynajęcie kampera — najważniejsze informacje

Podróż kamperem to wspaniała przygoda, z którą wiąże się znacznie większa wolność, niż ma to miejsce np. w przypadku przemieszczania się pociągami i nocowania w hotelach. Zarówno cel, jak i czas naszej wędrówki zależą wyłącznie od nas — to my decydujemy, dokąd pojechać i jak długo tam zostać. By jednak ta przygoda przebiegła w komforcie i bez przykrych niespodzianek, warto odpowiednio się do niej przygotować.

Pierwszym i najbardziej istotnym elementem jest sprecyzowanie własnych oczekiwań względem podróży. Przede wszystkim powinniśmy określić, na jak długo chcemy wynająć pojazd — na kilka dni, a może tygodni? Równie ważną kwestią jest to, czy zamierzamy wyruszyć w drogę samotnie, czy w towarzystwie drugiej połówki, przyjaciół lub rodziny. W ten sposób już na początku określimy liczbę potrzebnych miejsc do spania oraz będziemy mogli wskazać potrzeby poszczególnych podróżnych.

Tu następuje konieczność zrobienia listy przedmiotów, które będą nam niezbędne w trasie — jak np. rowery, ekspres do kawy czy dodatkowe wyposażenie kuchenne. To nie tylko kwestia pamiętania o zabraniu tych rzeczy — mając taką listę w ręku, łatwiej określimy rodzaj kampera, który jest nam potrzebny (np. taki, który posiada bagażnik rowerowy czy inne dodatkowe komponenty).

Inną istotną sprawą jest zaplanowanie trasy — określmy, czy planujemy podróż po kraju, czy wyjazd zagraniczny, a następnie wypunktujmy wszystkie miejsca, które chcemy odwiedzić. Pozwoli nam to obliczyć, jak wiele czasu będziemy mogli spędzić w każdym z tych miejsc.

Mając wszelkie powyższe informacje, możemy przejrzeć ofertę firmy (przyda się nam tutaj wyszukiwarka kamperów), a następnie udać się do jej siedziby. Rozmowa z jej przedstawicielem będzie teraz o wiele łatwiejsza i bardziej produktywna, umożliwi nam też określenie kosztu całkowitego wypożyczenia pojazdu.

No dobrze, ale jak wynająć kamper?

Wynajem kampera jest prosty — wystarczy, że zawrzemy umowę z wypożyczalnią, a następnie wpłacimy kwotę najmu oraz kaucję. Pamiętajmy jednak, że kierowca musi posiadać prawo jazdy kat. B oraz mieć ukończone 25 lat. Jest to konieczne ze względu na to, że kampery objęte są kompleksowym ubezpieczeniem mającym asekurować Wynajmującego w każdej sytuacji — jeżeli jednak w momencie wypadku za kierownicą będzie siedzieć młodsza osoba, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.

Starannie zapoznajmy się z treścią umowy, poświęcając szczególną uwagę podpunktowi zawierającemu listę krajów, do których nie możemy wjechać kamperem — najczęściej są to państwa niebezpieczne, np. ogarnięte konfliktem zbrojnym.

I gotowe. Pora ruszać na spotkanie przygody!

Wróć