Blog

Jaka pora roku jest najlepsza na podróżowanie kamperem?


Podróż kamperem jest bardzo popularnym sposobem na spędzenie wakacji. Dla niektórych jest zwyczajnie praktyczna, pozwalając na ogromną swobodę w organizacji wypoczynku i spędzenie go w drodze, zamiast wyboru jednego konkretnego miejsca. Dla innych kamper jest symbolem wolności i sposobem na przeżycie wyjątkowej podróży, rodem z ulubionych amerykańskich filmów. Zazwyczaj ten środek transportu kojarzony jest właśnie z wakacjami. Czy sprawdza się dobrze również podczas innych pór roku?

Dobrą odpowiedzią na to pytanie jest fakt, że istnieje spora grupa osób, które mieszkają w kamperach na stałe. Oczywiście okresy zimowe są dla nich nieco trudniejsze, wiążą się na przykład z wyższymi wydatkami, ale nie stają się przeszkodą w czerpaniu radości z takiego trybu życia. Mimo to, jeśli celem są przede wszystkim podróż i wypoczynek, najlepszy okres na urlop w kamperze to lato i późna wiosna, gdy nie trzeba przejmować się ogrzewaniem, a większość dnia można z przyjemnością spędzić na zewnątrz. Również na drogach panują wtedy o wiele łatwiejsze warunki, co znacznie ułatwia podróżowanie. 

Czy warto zdecydować się na wynajem kampera zimą?

Gdy robi się zimniej, podróż kamperem staje się nieco bardziej kosztowna – trzeba wtedy zadbać o ogrzewanie (w większości modeli elektryczne, ewentualnie gazowe), więcej energii wykorzystuje również podgrzewanie wody użytkowej. Czy oznacza to więc, że wynajem kamperów w okresie jesienno-zimowym jest zwyczajnie nieopłacalny? Absolutnie nie! Jeśli tylko sam fakt podróżowania przy chłodniejszej pogodzie nie jest żadną przeszkodą, kamper wciąż stanowi bardzo ciekawe rozwiązanie.

Przede wszystkim warto zauważyć, że istnieje wiele modeli całorocznych, dostosowanych do działania przy każdej temperaturze i wyposażonych w ogrzewanie oraz odpowiednią izolację. W takim przypadku zimowa podróż kamperem nie różni się niemal wcale od podobnej wycieczki latem – tak naprawdę istotną różnicę czuć dopiero po opuszczeniu pojazdu. Korzystanie z niego poza sezonem, gdy kamperów jest na drogach znacznie mniej, również ma swoje plusy. Warto jednak pamiętać o trudniejszych warunkach na drogach, zwłaszcza tych podmiejskich, niekoniecznie idealnie odśnieżonych. 

Wróć