Blog

Jakie są koszty podróżowania kamperem?


Marzyłeś kiedyś o wakacjach w nietuzinkowych miejscach? Chciałeś jechać przed siebie, a napotykając piękny widok przystanąć, zrobić sobie gorącą kawę i wypić ją napawając swoje oczy i relaksując się tym pięknem?

Marzy Ci się trip, w którym co parę dni będziesz w innym miejscu w danym kraju, a może nawet w innym państwie? Oczywiście można zaplanować taką podróż rezerwując wcześniej hotele w innym miejscu, ale dużo wygodniejszą opcją jest wynajęcie swojego w pełni wyposażonego kampera i udanie się nim tam, gdzie tylko zechcesz. W tym artykule wyjaśnimy, jakie koszty należy ponieść, aby wybrać się na takie wakacje.

Koszty wynajmu kampera

Tutaj opcji jest dość dużo, przede wszystkim dobrze jest wynajmować stosunkowo młode samochody, gdyż są one lepiej wyposażone, mają mniejszy przebieg, a ich stan techniczny nie wymaga zamartwiania się o jakieś awarie. Opcji mamy tutaj dość dużo, ponieważ cena wynajmu kampera zależy od sezonu, a także okresu, na jaki go wynajmujemy. Im dłuższy okres wynajmu, tym niższa jego cena. Jeśli chcemy wynająć kampera poza sezonem, to za samochód z łóżkiem dla 2 osób zapłacimy już od 250zł/dobę, ale ten sam kamper w pełni sezonu może kosztować już 500zł/dobę. Szukając dużego kampera dla 4 lub więcej osób, ceny takich pojazdów poza sezonem wahają się od okolic 300zł/dobę do nawet blisko 800zł za dobę. Do ceny wynajmu kampera często powinniśmy doliczyć także opłatę serwisową oscylującą od wysokości około 400zł. Jeśli zależy nam na dodatkowym wyposażeniu typu pełna zastawa kuchenna, garnki, ekspres do kawy i inne udogodnienia, należy zwrócić uwagę, czy dana firma wypożyczająca samochody zawiera te udogodnienia w cenie, czy należy dopłacić jakąś symboliczną kwotę. Nie należy się tym przesadnie martwić, ponieważ dopłaty do takich udogodnień to zazwyczaj kwoty rzędu kilku do kilkunastu złotych tygodniowo.

Opłaty drogowe i paliwo

To nieodzowny element i koszt podczas podróży samochodem, więc także i kamperem. Średnie spalanie takich samochodów wynosi od około 9 l/100 km do 13 l/100 km, jeśli będziemy jechać autostradą z prędkością w okolicach 130 km/h. Do kosztów paliwa dochodzą również opłaty drogowe. W Polsce są to głównie opłaty związane z autostradami i płatnością na bramkach. Inne kraje stosują przyjaźniejszą formę opłat w postaci winiet. Winiety można kupić w formie papierowej, naklejanej na szybę samochodu, jak również elektronicznej. W zależności od krajów, do jakich chcemy wjechać, koszt takich winiet waha się zazwyczaj od kilku do kilkunastu Euro w zależności od czasu jej ważności.

Miejsca postojowe – kempingi

Tutaj opcje są dwie. Albo podróżujemy stając na przydrożnych darmowych lub mało płatnych parkingach, albo wynajmujemy miejsce parkingowe zwane parcelą na polu kempingowym. Jeśli często zmieniamy miejsce pobytu i nie zależy nam na udogodnieniach typu prąd z sieci, zewnętrzny prysznic czy toaleta, bo wystarcza nam to, co mamy na wyposażeniu kampera, śmiało możemy stawać na przydrożnych parkingach i spędzić tam noc. Jeśli natomiast chcemy mieć więcej czasu w danym miejscu, warto wynająć parcelę na polu kempingowym. Przede wszystkim nasz samochód jest tam w pełni bezpieczny, możemy rozgościć się tam na dłużej rozkładając swoje stoliki i krzesła przy samochodzie, ale także wybrać się na wycieczkę rowerową lub pieszą po okolicy, a także wypocząć np. na plaży. Miejsca kempingowe w zależności od atrakcyjności i udogodnień dostępnych na ich terenie kosztują od kilkunastu do nawet 70 Euro za noc.

Wyżywienie

Kampery wyposażone są we w pełni funkcjonalną kuchnię. Mamy tam palniki gazowe, patelnie, garnki i inne przybory potrzebne do przygotowania jedzenia. Jeśli mimo wszystko nie chce nam się gotować, możemy stołować się w restauracjach. Koszt wyżywienia jest bardzo zróżnicowany, bo każdy ma inne wymagania. Na pewno wyżywienie we własnym zakresie będzie tańszą opcją niż jedzenie w restauracjach, ale pamiętajmy, że jedno nie wyklucza drugiego i w dowolny sposób możemy zorganizować sobie również ten etap podróży.

Podsumowując, jazda kamperem na wakacje jest na pewno niezapomnianym przeżyciem, pełnym wielu przygód, pięknych widoków i przede wszystkim ogromnej swobody w podróżowaniu. Jeśli chodzi o koszty, na pewno jest to droższa opcja niż standardowy wypoczynek, choć tutaj również zależy to głównie od oczekiwań i preferencji co do jakości miejsca pobytu. Mimo wszystko, choć raz w życiu polecamy spróbować takiej formy wypoczynku. Gwarantuje to wiele wspaniałych wspomnień i może zupełnie odmienić nasze dotychczasowe spojrzenie na wakacje i wypoczynek.

Wróć