Blog

Kamper jako przedmiot inwestycji – kiedy to się opłaca?


Podróż kamperem zyskuje na popularności. Nie trzeba wiele planować, wystarczy zapakować najpotrzebniejsze rzeczy i wyruszyć w drogę. Zakup nowego kampera bywa sporym wydatkiem. Czy jest opłacalna inwestycja?

Kamper jako przedmiot inwestycji – kiedy to się opłaca?

Zakup nowego kampera nie należy do tanich inwestycji. Ceny wahają się w granicach od 250 tys. do 500 tys. zł. Natomiast modele liczące sobie już kilka lat to wydatek od około 150 tys. do nawet 200 tys. Cena wynajęcia kampera uzależniona jest od sezonu, który dzielimy na niski średni i wysoki. Tzw. sezon wysoki to okres wakacyjny oraz majówka, w którym koszt najmu należy szacować na blisko 600 zł za każdy dzień użyczenia. Natomiast w sezonie niskim jest to koszt w granicach 400 zł. Można założyć, że wynajmujemy nasz kamper przez 100 dni w roku, to średni przychód wynosić będzie 50 tys.   W koszty uzyskania pojazdu wliczamy amortyzację i ubezpieczenia OC oraz AC. Szacuje się, iż dochód roczny to jakieś 40 000, z czego musimy pokryć eksploatacje pojazdu. Pomimo że inwestycja nie wydaje się bardzo opłacalna, gdyż zwróci się dopiero po 6 lub 7 latach, to wciąż nie brakuje chętnych na zakup kampera.

Kamper kupić czy wynająć

Rozważając opcje kupna czy wynajęcia kampera musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Jednym z podstawowych są oczywiście możliwości naszego budżetu. Ważną kwestią jest jeszcze, czy pojazd ma służyć tylko do naszych celów prywatnych, czy również jako inwestycja zarobkowa. Jeśli kamper ma nam służyć jedynie na wyjazd dwutygodniowy w ciągu toku, to jest to transakcja mało opłacalna. W dobie pandemii wyjazdy tego rodzaju pojazdami zyskały na popularności. Sprawdza się zarówno podczas wyjazdów krajowych, jak i zagranicznych. Nie musimy martwić się o nocleg, wyżywienie, a codziennie możemy być w innym miejscu. Ze względu na wyposażenie sprawdzają w okresie letnim, jak również zimowym.  Dystrybutorem kamperów jest firma SpiderCamper, która zajmuje się sprzedażą i wynajmem.

Wróć