Blog

Poznaj rodzaje kamperów  


Podróżowanie kamperem z roku na rok jest coraz popularniejsze. Myślicie nad wypożyczeniem lub kupnem własnego auta kempingowego? Sprawdźcie ten artykuł i poznajcie rodzaje kampperów dostępne na rynku.

Kaper alkowy

Najpopularniejszym rodzajem kamperów spotykanych na europejskich drogach są kampery alkowę. Szeroką rzeszę zwolenników zyskują ze względu na atrakcyjną ceną i dużo miejsc do spania. Żaden inny model samochodu kempingowego nie pomieści 6 czy 7 osób, tak jak ten alkowy, dlatego w przypadku rodzin z dziećmi jest to najkorzystniejsza opcja.

Kaper alkowy charakteryzuje się specjalną nadbudówką nad kabiną, w której umieszczona jest część sypialna. W ten sposób łóżko nie zajmuje dodatkowego miejsca w przestrzeni dziennej za miejscem kierowcy. Niemniej w tym modelu wnętrze jest słabo zintegrowane, przez co dla bardziej wymagających osób, jest po prostu ciasno i mało komfortowo. Kamper alkowy jest również wysoki, co utrudnia manewry, zużywa dużo paliwa, a kierowcy narzekają na słabe przyspieszanie. Niemniej wszystko zależy od tego, co dla kogo jest najistotniejsze.

Kaper pół-integralne

Dużym zainteresowaniem cieszą się również kampery pół-integralne. Spalają mniej paliwa w porównaniu do wersji alkowej, ale mają również mniejszą przestrzeń dzienną. Dużą zaletą jest z kolei fakt, że wnętrze jest doskonale zaprojektowane i wykorzystane, fotele kierowców się obracają i z powodzeniem sprawdzają w jadalni. Łóżka są składane, chowane przy suficie i po złożeniu nie zajmują dużo miejsca. Wysokość kaparów pół-integralnych pozwala także na swobodny przejazd pod niższymi mostami czy tunelami, co nie generuje dodatkowych problemów i kosztów.

Kamper zintegrowany

Kampery zintegrowane to pojazdy najwyższej klasy. Wynika to z faktu, że od podstaw projektują je producenci, a nie są tworzone, jak w przypadku innych modeli, z gotowych fabrycznych kabin. Daje to wiele możliwości i pozwala maksymalnie wykorzystać przestrzeń.  Wnętrze jest funkcjonalne i zapewnia podróżującym wysoki komfort zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Niektórzy producenci budują nawet auta według indywidualnych projektów klientów. Jednak za te wszystkie udogodnienia trzeba zapłacić. Kampery zintegrowane są droższe od innych modeli i ciężkie, co zmniejsza załadunek, jaki mogą przewieźć.

Kaper typu Van

Na koniec warto wspomnieć o kamperach typu van, które powstają z popularnych aut dostawczych zaadoptowanych na potrzeby podróżujących. Na takie przeróbki decyduje się wiele osób prywatnych, a także profesjonalne firmy. Vany mają wiele plusów m.in.:

  • mniejsze spalanie,
  • możliwość szybszego podróżowania,
  • małe rozmiary, przez co łatwo się nimi manewruje,
  • umożliwiają wjazd i nocowanie w miejscach, niedostępnych dla innych kamperów.

W vanach przestrzeń dzienna jest ograniczona, niemniej dzięki przemyślanym funkcją, znajdzie się miejsce na wszystkie potrzebne rzeczy.

Jeśli macie dodatkowe pytania odnośnie do kamperów, a także, jeśli chcecie kupić lub wypożyczyć takie auto na własne potrzeby, zapraszamy serdecznie do kontaktu z naszymi konsultantami. Chętnie wyjaśnią niejasności i pomogą wybrać najlepszy model.

Wróć